Local view for "http://purl.org/linkedpolitics/eu/plenary/2000-01-20-Speech-4-004"

PredicateValue (sorted: default)
rdf:type
dcterms:Date
dcterms:Is Part Of
dcterms:Language
lpv:document identification number
"en.20000120.1.4-004"4
lpv:hasSubsequent
lpv:speaker
lpv:spoken text
". - Gisteren is overleden de heer Bettino Craxi, gewezen lid van het Europees Parlement, te Hammamet in Tunesië. Bettino Craxi was lid van dit Parlement van 17 juli 1979 tot 20 augustus 1983 en van 25 juli 1989 tot 30 april 1992. De heer Craxi was eveneens fungerend voorzitter van de Raad in zijn hoedanigheid van premier van de Republiek Italië, een functie die hij vervulde van 4 augustus 1984 tot zijn ontslag op 3 maart 1987. Mag ik u vragen te zijner nagedachtenis een minuut stilte in acht te nemen."@nl2
lpv:spokenAs
lpv:translated text
"Forhenværende medlem af Parlamentet, hr. Bettino Craxi, afgik i går ved døden i Hammamet i Tunesien. Bettino Craxi var medlem af Parlamentet fra 17. juli 1979 til 20. august 1983 og fra 25. juli 1989 til 30. april 1992. Hr. Craxi var endvidere formand for Rådet, idet han var Italiens statsminister fra 4. august 1984, indtil han fratrådte den 3. marts 1987. Jeg anmoder om, at Parlamentet iagttager et minuts stilhed til hans minde."@da1
"Gestern ist Herr Bettino Craxi, ehemaliges Mitglied des Europäischen Parlaments, in Hammamet, Tunesien, verstorben. Herr Craxi war vom 17. Juli 1979 bis 20. August 1983 und vom 25. Juli 1989 bis 30. April 1992 Mitglied dieses Parlaments. In seiner Eigenschaft als Ministerpräsident Italiens war Herr Craxi vom 4. August 1984 bis zu seinem Rücktritt am 3. März 1987 amtierender Ratspräsident. Ich möchte Sie bitten, seiner mit einer Schweigeminute zu gedenken."@de7
"Χθες απεβίωσε ο Bettino Craxi, πρώην μέλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, στο Hammament της Τυνησίας. Ο Bettino Craxi αποτέλεσε μέλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου από την 17η Ιουλίου 1979 μέχρι την 20ή Αυγούστου 1983 και ξανά από την 25η Ιουλίου 1989 μέχρι την 30ή Απριλίου 1992. Ο Craxi εκτέλεσε επίσης καθήκοντα Προέδρου του Συμβουλίου ως Πρωθυπουργός της ιταλικής δημοκρατίας, καθήκον το οποίο άσκησε από την 4η Αυγούστου 1984 μέχρι την παύση του στις 3 Μαρτίου 1987. Θα ήθελα να σας ζητήσω να τηρήσουμε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του."@el8
". – Mr Bettino Craxi, former Member of the European Parliament, passed away yesterday in Hammamet, Tunisia. Bettino Craxi was a Member of this Parliament between 17 July 1979 and 20 August 1983 and between 25 July 1989 and 30 April 1992. Mr Craxi was also Acting President-in-Office of the Council in his capacity of Prime Minister of the Republic of Italy, a function which he fulfilled from 4 August 1984 until his resignation on 3 March 1987. Could I ask this House to observe a minute’s silence in his memory?"@en3
". – Ayer falleció el Sr. Bettino Craxi, ex miembro del Parlamento Europeo, en Hammamet, Túnez. Bettino Craxi fue miembro de este Parlamento del 17 de julio de 1979 al 20 de agosto de 1983, y del 25 de julio de 1989 al 30 de abril de 1992. El Sr. Craxi fue asimismo Presidente en ejercicio del Consejo en su calidad de Presidente de la República de Italia. Asumió esta función del 4 de agosto de 1984 hasta su dimisión el 3 de marzo de 1987. Les ruego guardemos un minuto de silencio en su memoria."@es12
"Bettino Craxi, entinen Euroopan parlamentin jäsen, kuoli eilen Hammametissa Tunisiassa. Bettino Craxi oli tämän parlamentin jäsen 17.7. 1979 – 20.8.1983 ja 25.7.1989 – 30.4.1992. Hän toimi myös neuvoston puheenjohtajana ollessaan Italian tasavallan pääministerinä, jona hän toimi 4.8.1984 lähtien 3.3. 1987 asti, jolloin hän irtisanoutui toimestaan. Saanen pyytää minuutin hiljaisuutta hänen muistonsa kunniaksi."@fi5
"Je vous annonce le décès de M. Bettino Craxi, ancien député au Parlement européen, survenu hier à Hammamet en Tunisie. M. Bettino Craxi a été membre de ce Parlement du 17 juillet 1979 au 20 août 1983 et du 25 juillet 1989 au 30 avril 1992. En sa qualité de Premier ministre de la République italienne, M. Craxi a également été président en exercice du Conseil, une fonction qu’il a assumée du 4 août 1984 jusqu’à son départ le 3 mars 1987. Je vous demande d'observer une minute de silence en sa mémoire."@fr6
"Ieri ad Hammamet, in Tunisia, è morto Bettino Craxi, già deputato al Parlamento europeo dal 17 luglio 1979 al 20 agosto 1983 e poi dal 25 luglio 1989 al 30 aprile 1992. Fu anche Presidente in carica del Consiglio europeo in qualità di Presidente del Consiglio dei Ministri della Repubblica italiana, carica che ricoprì dal 4 agosto 1984 fino alle sue dimissioni il 3 marzo 1987. Invito il Parlamento europeo ad osservare in sua memoria un minuto di silenzio."@it9
". – Mr Bettino Craxi, former Member of the European Parliament, passed away yesterday in Hammamet, Tunisia. Bettino Craxi was a Member of this Parliament between 17 July 1979 and 20 August 1983 and between 25 July 1989 and 30 April 1992. Mr Craxi was also Acting President-in-Office of the Council in his capacity of Prime Minister of the Republic of Italy, a function which he fulfilled from 4 August 1984 until his resignation on 3 March 1987. Could I ask this House to observe a minute’s silence in his memory?"@lv10
"Faleceu ontem em Hammamet, na Tunísia, o senhor Bettino Craxi, antigo deputado do Parlamento Europeu. Bettino Craxi foi deputado deste Parlamento entre 17 de Julho de 1979 e 20 de Agosto de 1983 e ainda entre 25 de Julho de 1989 e 30 de Abril de 1992. O senhor Bettino Craxi desempenhou igualmente o cargo de Presidente em exercício do Conselho, na sua qualidade de Primeiro-Ministro da República Italiana, função que desempenhou entre 4 de Agosto de 1984 e a data sua demissão, a 3 de Março de 1987. Quero pedir ao Parlamento que observe um minuto de silêncio em sua memória."@pt11
". – I går avled Bettino Craxi, före detta ledamot av Europaparlamentet, i Hammamet i Tunisien. Bettino Craxi var ledamot av det här parlamentet från den 17 juli 1979 till den 20 augusti 1983 och från den 25 juli 1989 till den 30 april 1992. Craxi var också ordförande för rådet i sin egenskap av premiärminister för Republiken Italien, en post som han innehade från den 4 augusti 1984 och fram till sin avgång den 3 mars 1987. Får jag be er att hålla en tyst minut till hans minne."@sv13
lpv:unclassifiedMetadata
"(Το Σώμα τηρεί ενός λεπτού σιγή"8

Named graphs describing this resource:

1http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Danish.ttl.gz
2http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Dutch.ttl.gz
3http://purl.org/linkedpolitics/rdf/English.ttl.gz
4http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Events_and_structure.ttl.gz
5http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Finnish.ttl.gz
6http://purl.org/linkedpolitics/rdf/French.ttl.gz
7http://purl.org/linkedpolitics/rdf/German.ttl.gz
8http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Greek.ttl.gz
9http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Italian.ttl.gz
10http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Latvian.ttl.gz
11http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Portuguese.ttl.gz
12http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Spanish.ttl.gz
13http://purl.org/linkedpolitics/rdf/Swedish.ttl.gz
14http://purl.org/linkedpolitics/rdf/spokenAs.ttl.gz

The resource appears as object in one triple:

{ lp_eu:2000-01-20_AgendaItem_1, dcterms:hasPart, lp_eu:2000-01-20-Speech-4-004 }

Context graph